2.Sınıf Beden Eğitimi ve Oyun Yıllık Planı 2019-2020

2.Sınıf Beden Eğitimi ve Oyun Yıllık Planı 2019-2020

WORD OLARAK İNDİRME LİNKİ SAYFA SONUNDA

2019-2020  EĞİTİM ÖĞRETİM YILI …………..   İLKOKULU

2. SINIFLAR BEDEN EĞİTİMİ VE OYUN DERSİ ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK PLANI

AYTARİHHAFTASAATKAZANIMLARAÇIKLAMALARÖĞRENME ÖĞRETME YÖNTEM VE TEKNİKLERİKULLANILAN EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ. ARAÇ VE GEREÇLERİÖLÇME DEĞERLENDİRME
EYLÜL09.09.

2019 – 18.10.

2019

1. VE 2. HAFTA 

 

5

 

 

O.2.1.1.1. Yer değiştirme hareketlerini artan bir doğrulukla yapar.“Kartlarda verilmiş olan “öğrenme anahtarı” etkinliklerde öğrencilere geri bildirim verirken kullanılmalıdır.

Etkinliklere kısa mesafe ve yavaş tempoda yer değiştirme hareketleri ile başlanmalı, daha sonra mesafe ve hız kademeli şekilde artırılmalıdır.

Yaparak yaşayarak, anlatım, gösteri

Yer değiştirme gözlem formu

Oyun, koşma gözlem formu

“Yer Değiştirme Hareketleri” FEK’lerindeki (sarı 3-8 arasındaki kartlar) etkinlikler kullanılabilir. Koşma kartı ile (3. kart) başlanarak sıra olmaksızın diğer FEK’lerdeki etkinlikler yeri geldiğinde kullanılabilir.

 

Oyun ve Fiziki Etkinlik

Değerlendirme Formu

Gözlem

 

5
                                        EKİM —-   

   EYLÜL

 

 

 

 

3. VE 4. HAFTA5O.2.1.1.2. Yer değiştirme hareketlerini vücut, alan farkındalığı ve hareket ilişkilerini kullanarak yapar.Farklı ebatlarda oyun alanları kullanılarak öğrencilerin kişisel ve genel alanını öğrenmesi sağlanmalıdır. Yer değiştirme hareketlerinin yönü, seviyesi ve hızı değiştirilerek bireysel, eşli ve grupla yapabilecekleri etkinlikler düzenlenmelidir.

 

Atlama ve sıçrama hareketlerinde öğrencinin seviyesine uygun olarak düşük ve orta seviyede engeller ve alan seçilmelidir.

 

Yaparak yaşayarak, anlatım, gösteri “Yer Değiştirme Hareketleri” FEK’lerindeki (sarı 3-8 arasındaki kartlar) etkinlikler kullanılabilir. Galop–kayma kartı (6.kart) ile uygulamalara başlanıp diğer FEK’lerdeki etkinlikler yeri geldiğinde kullanılmalıdır.

 

5
5. VE 6. HAFTA 

5

O.2.1.1.3. Dengeleme hareketlerini artan bir doğrulukla yapar.Kartlarda verilmiş olan “öğrenme anahtarı” öğrencilere geribildirim verirken etkinliklerde kullanılmalıdır.

 

Öğrencilerin dinamik ve statik dengeleme hareketlerini daha koordineli ve istenilen şekilde (uygun formda) yapmaları sağlanmalıdır.

 

Denge (statik-dinamik becerileri)

Yaparak yaşayarak, anlatım, gösteri “Dengeleme Hareketleri” FEK’lerindeki (sarı 9-17 arasındaki kartlar) etkinlikler kullanılabilir. Dengeleme hareketleri kart grubundan ağırlık aktarımı (12. kart) ve statik-dinamik (15. kart) denge kartlarıyla uygulanmaya başlanmalı ve diğer FEK’lerdeki etkinlikler yeri geldiğinde kullanılmalıdır.

 

5O.2.1.1.4. Dengeleme hareketlerini vücut, alan farkındalığı ve hareket ilişkilerini kullanarak yapar.

 

Öğrencilerden vücudunu kullanarak çeşitli yönlere (öne, geriye, sağa, sola) eğilme hareketlerini bireysel ve eşli olarak yapmaları istenmelidir.

 

Yerde ve eğimli düzlemde öne ve geriye tek ve bağlantılı yuvarlanmalar yaptırılabilir. Verilen çeşitli uyarılar ile (düdük, el vurma,tef, zil, bayrak vb.) farklı yönlere ve farklı tempolarda, yer değiştirirken başlama ve durmayı geliştiren çalışmalar yaptırılmalıdır.

 

Kazanımla ilgili değerler üzerinde durulmalıdır.

Yaparak yaşayarak, anlatım, gösteri “Dengeleme Hareketleri” FEK’lerindeki (sarı 9-17 arasındaki kartlar) etkinlikler kullanılabilir. Eğilme (9.kart), başlama–durma (14. kart) ve statik-dinamik denge (15. kart) kartlarıyla etkinliklere başlanabilir. Sıra olmadan diğer FEK’lerdeki etkinlikler yeri geldiğinde kullanılabilir.

 

 

AYTARİHHAFTASAATKAZANIMLARAÇIKLAMALARÖĞRENME ÖĞRETME YÖNTEM VE TEKNİKLERİKULLANILAN EĞİTİM TEKNOLOJİLERİ. ARAÇ VE GEREÇLERİÖLÇME DEĞERLENDİRME
EKİM- KASIM21.10.

2019  — 15.11.

2019

7. VE 8. HAFTA5O.2.2.3.1. Bayram, kutlama ve törenlere istekle katılır.

 

Öğrencilerin belirli gün ve haftalarla ilgili rontlar, halk dansları, oyun ve dans etkinliklerine katılmaları için gerekli yönlendirmeler yapmalıdır.

Katıldığı veya izlediği bu etkinliklerle ilgili olarak “Başka nelere yer verilmesini isterdiniz?” sorusu yöneltilebilir. Öğrencilerin görevli veya izleyici olarak katıldıkları bu etkinlikler hakkında hissettikleri duygu ve düşüncelerini arkadaşlarıyla paylaşmaları sağlanmalıdır.

Kazanımla ilgili değerler üzerinde durulmalıdır.

Yaparak yaşayarak, anlatım, gösteriTüm sarı FEK’lerdeki fiziki etkinlikler ve önceki kazanımlarda önerilen oyunlardan yararlanılabilir.

 

Oyun ve Fiziki Etkinlik Değerlendirme Formu

Gözlem

5
9. VE 10. HAFTA5O.2.1.1.5. Nesne kontrolü gerektiren hareketleri artan bir doğrulukla yapar.

 

Nesnelerin (fasulye torbası, farklı ebatlarda toplar, kutular vb.) vücudun çeşitli bölümleri kullanılarak kontrol edilebileceği bireysel ve eşli etkinlikler düzenlenmelidir.

Öğrenciden hafif ve küçük ebatlardaki nesneleri omuz üzerinden 6‐7 m’den uzağa atması beklenmelidir.

Bu düzeyde nesnelerin istenilen hedefe atılmasından çok hareketin yapılma şekli (formu‐bkz.öğrenme anahtarı) daha önemlidir.Topu olduğu yerde sektirme etkinliklerinde öğrenciden 7‐8 sektirme yapılması istenebilir.

Nesne kontrolü:Ayakla vurma gerektiren hareketler

Yaparak yaşayarak, anlatım, gösteri “Nesne Kontrolü Gerektiren Hareketler” FEK’lerindeki (sarı 18-26 arasındaki kartlar) etkinlikler kullanılabilir.Atma-tutma (19. kart) ve yakalama (20. kart) etkinlikleri ile başlanabilir. Diğer FEK’lerden yeri geldiğinde yararlanılmalıdır.

 

5O.2.1.1.6. Nesne kontrolü gereken hareketleri alan, efor farkındalığı ve hareket ilişkilerini kullanarak yapar.

 

Öğrencilerden vücut parçalarını kullanarak çeşitli nesneleri (fasulye torbası, top, kutu, silindir vb.) tutması ve taşıması

istenmelidir.

Ellerini ve ayaklarını kullanarak topu düz, dairesel, zikzak (engeller arasında); şeklinde yavaş tempoda sürmesi

sağlanmalıdır.

Benzer çalışmaların daha büyük ve ağır nesnelerle eş ve grup ile yapılması istenebilir.

 

Yaparak yaşayarak, anlatım, gösteri “Nesne Kontrolü Gerektiren Hareketler” FEK’lerindeki (sarı 18-26 arasındaki kartlar) etkinlikler kullanılabilir.Yakalama (20. kart), ayakla vurma (21. kart), raketle vurma (25. kart) etkinliklerine öncelik verilmelidir.

 

WORD OLARAK İNDİRME LİNKİ

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
2019- 2020
Sene Sonu Karnesi

19 Haziran 2020

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
1
ONLİNE SINAV
20
ADET SORU
932
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
GÜNCEL MAKALELER
 • Çocukların Eğitimi

    ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ çocukların eğitimi çok kolay gibi görünebilir. Fakat çocuk eğitimi çok zordur. Anne babaların ve öğretmenlerin yaptığı en b... Devamını Oku

 • Eğitimde Başarı Nasıl Gelir?

  EĞİTİMDE BAŞARI NASIL GELİR Eğitim öğretimde başarıyı artırmak için yapılması gereken bir çok yöntem ve teknik vardır. Ama en önemlisi üçlü sac ayağı... Devamını Oku

 • Kansere Etken Çevresel Koşullar

  KANSERE ETKEN ÇEVRESEL KOŞULLAR Kanser günümüzün çaresi olmayan ve çok hızlı bir şekilde yayılan bir hastalık. Kanserin bir çok çeşidi vardır. Kanser... Devamını Oku

 • Sahte Kahraman hikaye ve yorum

  Eşeğin biri, aslan postuna bürünmüş. Kendisini aslan zanneden eşek, kükremeyi de ihmal etmiyormuş. Karşısında kimsenin duramayacağını sanıyormuş. Hey... Devamını Oku

 • Kitap Okumanın Faydaları

  KİTAP OKUMANIN FAYDALARI Kitap dünyanın en büyük hazinesidir. Kitaplar biz insanların hayatının vazgeçilmezidir.  Kitaplar hayatta bize yol gösteren ... Devamını Oku

  KATEGORİLER