2.Sınıf Matematik 4.Hafta Ders Planı 2019-2020

2.Sınıf Matematik 4.Hafta Ders Planı 2019-2020

MATEMATİK DERSİ DERS PLANI -4. HAFTA

BÖLÜM 1
Dersin AdıMATEMATİK
Süre40 + 40 + 40 dakika
Sınıf2
Öğrenme AlanıM.2.1. Sayılar ve İşlemler
Alt Öğrenme AlanıM.2.1.1.Doğal Sayılar
BÖLÜM II
KazanımlarM.2.1.1.6. Aralarındaki fark sabit olan sayı örüntülerini tanır, örüntünün kuralını bulur ve eksik bırakılan ögeyi belirleyerek örüntüyü tamamlar.
Öğrenme-Öğretme Yöntem ve teknikleriAnlatım, soru-cevap, akıl yürütme, problem çözme,  oyun, keşfetme,  gösterip yaptırma, bireysel çalışma, tahmin ve kontrol etme
Ünite Kavramları ve SembolleriÖrüntü
Kullanılan Eğitim Teknolojileri Araç-GereçlerDers kitabı, bilgisayar, projeksiyon,
ÖĞRENME-ÖĞRETME SÜRECİ
Etkinlik Örneği
Örüntünün ne anlama geldiği açıklanır. Geçen yılki yaptığımız örnekler hatırlatılır.

Ders kitabımızın 41. sayfasında yer alan hatırlayalım etkinliği yaptırılır.

Verilen örüntü örnekleri birlikte incelenir. Örüntü kuralları ve eksik bırakılan ögeleri tamamlama etkinlikleri yapılır. Anlaşılmayan kısımların tekrarı yapılır.

Öğrencilerin defterlerine örnek çalışmalar yapılır.

Kitabımızın 43. sayfasında yer alan etkinlikler öğrenciler tarafından yapılır.

Etkinliklerin birlikte kontrolü yapılır.

Bireysel Öğrenme Etkinlikleri

(Ödev, deney, problem çözme vb.)

Örüntü ne demekti?
Grupla Öğrenme Etkinlikleri

(Proje, gezi, gözlem vb.)

Birlikte örüntü etkinlikleri yapılır.
ÖzetSayı örüntüsünün, sayıların belirli bir kurala göre sıralanışı olduğunu, verilen örüntünün kuralını belirlemeyi ve eksik bırakılan ögeyi belirlemeyi öğrendik.
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:

Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik

Ölçme-Değerlendirme

Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik

Ölçme-Değerlendirme

Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzey de öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri

Aşağıda verilen örüntünün kuralını belirleyerek, örüntüde boş bırakılan ögeleri yazınız.

 

11, 15, 19, ….., ……, 32

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi/Açıklamalara)Verilen sayı örüntülerinin kuralı bulunmadan önce örüntünün ögeleri arasındaki değişim fark ettirilir.

b)En çok iki ögesi verilmeyen sayı örüntüleri kullanılır.

c)Örüntülerde kuralın bulunabilmesi için baştan en az üç öge verilmelidir.

Örneğin 5, 10,15, _ , 25, _ ,35

BÖLÜM IV
Planın Uygulanmasına

İlişkin Açıklamalar

MATEMATİK DERSİ DERS PLANI – 4. HAFTA

BÖLÜM 1
Dersin AdıMATEMATİK
Süre40 + 40 dakika
Sınıf2
Öğrenme AlanıM.2.1. Sayılar ve İşlemler
Alt Öğrenme AlanıM.2.1.1.Doğal Sayılar
BÖLÜM II
KazanımlarM.2.1.1.7.100’den küçük doğal sayılar arasında karşılaştırma ve sıralama yapar.
Öğrenme-Öğretme Yöntem ve teknikleriAnlatım, soru-cevap, akıl yürütme, problem çözme,  oyun, keşfetme,  gösterip yaptırma, bireysel çalışma, tahmin ve kontrol etme
Ünite Kavramları ve Sembolleri
Kullanılan Eğitim Teknolojileri Araç-GereçlerDers kitabı, bilgisayar, projeksiyon, onluk ve birlik sayı blokları,
ÖĞRENME-ÖĞRETME SÜRECİ
Etkinlik Örneği
Ders kitabımızın 44. sayfasında yer alan hatırlayalım etkinliği yaptırılır.

Sayıları karşılaştırma ile ilgili kitaptaki örnek etkinlikler incelenir.

İki basamaklı sayıları karşılaştırırken önce onlar basamağına bakarız. Onlar basamağındaki rakam büyük olan sayı büyüktür. Onlar basamağındaki rakam eşit ise birler basamağına bakarız. Birler basamağındaki rakam büyük olan sayı büyüktür.

Sayıları karşılaştırma örnekleri yapılır.

Ders kitabımızın 49 v4 50. sayfalarındaki etkinlikler öğrencilere yaptırılır.

Bireysel Öğrenme Etkinlikleri

(Ödev, deney, problem çözme vb.)

Sınıfımızdaki kızlar ile erkeklerin sayısını karşılaştırınız. Hangisi çoktur?
Grupla Öğrenme Etkinlikleri

(Proje, gezi, gözlem vb.)

Karşılaştırma ve sıralama etkinlikleri birlikte yapılır.
ÖzetSayıları karşılaştırma ve sıralamayı öğrendik. Sayıları karşılaştırırken önce onlar basamağına bakarız. Onlar basamağındaki rakamı büyük olan sayı büyüktür. Onlar basamağındaki rakam eşit ise birler basamağına bakarız. Birler basamağındaki rakamı büyük olan sayı büyüktür.
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:

Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik

Ölçme-Değerlendirme

Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik

Ölçme-Değerlendirme

Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzey de öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri

32, 24 ve 45 sayılarını karşılaştırınız ve büyükten küçüğe doru sıralayınız.
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi/Açıklamalara)En çok dört doğal sayı arasında karşılaştırma ve sıralama çalışmaları yapılır.
BÖLÜM IV
Planın Uygulanmasına

İlişkin Açıklamalar

WORD OLARAK İNDİRME LİNKİ

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
2019- 2020
Birinci Ara Tatil

15 Kasım 2019

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
1
ONLİNE SINAV
20
ADET SORU
754
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
GÜNCEL MAKALELER
  • Çocukların Eğitimi

      ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ çocukların eğitimi çok kolay gibi görünebilir. Fakat çocuk eğitimi çok zordur. Anne babaların ve öğretmenlerin yaptığı en b... Devamını Oku

  • Eğitimde Başarı Nasıl Gelir?

    EĞİTİMDE BAŞARI NASIL GELİR Eğitim öğretimde başarıyı artırmak için yapılması gereken bir çok yöntem ve teknik vardır. Ama en önemlisi üçlü sac ayağı... Devamını Oku

  • Kansere Etken Çevresel Koşullar

    KANSERE ETKEN ÇEVRESEL KOŞULLAR Kanser günümüzün çaresi olmayan ve çok hızlı bir şekilde yayılan bir hastalık. Kanserin bir çok çeşidi vardır. Kanser... Devamını Oku

  • Sahte Kahraman hikaye ve yorum

    Eşeğin biri, aslan postuna bürünmüş. Kendisini aslan zanneden eşek, kükremeyi de ihmal etmiyormuş. Karşısında kimsenin duramayacağını sanıyormuş. Hey... Devamını Oku

  • Kitap Okumanın Faydaları

    KİTAP OKUMANIN FAYDALARI Kitap dünyanın en büyük hazinesidir. Kitaplar biz insanların hayatının vazgeçilmezidir.  Kitaplar hayatta bize yol gösteren ... Devamını Oku

KATEGORİLER