2.Sınıf Matematik 5.Hafta Ders Planı

2.Sınıf Matematik 5.Hafta Ders Planı

2.SINIF MATEMATİK DERSİ DERS PLANI – 5. HAFTA 2019-2020

BÖLÜM 1
Dersin AdıMATEMATİK
Süre40 + 40 dakika
Sınıf2
Öğrenme AlanıM.2.1. Sayılar ve İşlemler
Alt Öğrenme AlanıM.2.1.1.Doğal Sayılar
BÖLÜM II
KazanımlarM.2.1.1.7.100’den küçük doğal sayılar arasında karşılaştırma ve sıralama yapar.
Öğrenme-Öğretme Yöntem ve teknikleriAnlatım, soru-cevap, akıl yürütme, problem çözme,  oyun, keşfetme,  gösterip yaptırma, bireysel çalışma, tahmin ve kontrol etme
Ünite Kavramları ve Sembolleri
Kullanılan Eğitim Teknolojileri Araç-GereçlerDers kitabı, bilgisayar, projeksiyon,
ÖĞRENME-ÖĞRETME SÜRECİ
Etkinlik Örneği
Tahtaya beş öğrenci çıkarır, aşağıdaki örnek sorulara benzer sorular sorarız.

Ahmet’ten önce kim var?  Hasan’dan sonra kim var? Sude ile Ahmet’in arasında kim var? vb.

Ders kitabımızın 47. ve 48. sayfalarında yer alan etkinlikler incelenir ve yorumlanır.

Çevremizdeki varlıklardan önce, sonra ve arasında kavramları kullanarak örnekler söylenir ve deftere yazılır.

Ders kitabımızın 49. sayfasında yer alan “biraz düşünelim” etkinliği yapılır.

Anlaşılmayan kısımlar tekrar edilir.

Bireysel Öğrenme Etkinlikleri

(Ödev, deney, problem çözme vb.)

Bir koşuda ikinciyi geçtiniz. Koşuda kaçıncı olmuş olursunuz?
Grupla Öğrenme Etkinlikleri

(Proje, gezi, gözlem vb.)

Tüm öğrencilerin etkinliklere katılımları sağlanır.
ÖzetBu dersimizde önce, sonra ve arasında kavramlarını kullanarak bir sıralamada kişilerin bulundukları yeri belirtme etkinliği yaptık.
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:

Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik

Ölçme-Değerlendirme

Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik

Ölçme-Değerlendirme

Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzey de öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri

 

 

1-      Dikdörtgenden önce ne var?

2-      Dikdörtgenden sonra ne var?

3-      Üçgen ile beşgen arasında neler var?

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi/Açıklamalarb)Sıra bildiren sayıları “önce”, “sonra” ve “arasında” kavramlarını kullanarak sözlü ve yazılı olarak ifade etme çalışmalarına yer verilir.
BÖLÜM IV
Planın Uygulanmasına

İlişkin Açıklamalar

MATEMATİK DERSİ DERS PLANI – 5. HAFTA

BÖLÜM 1
Dersin AdıMATEMATİK
Süre40 + 40 dakika
Sınıf2
Öğrenme AlanıM.2.1. Sayılar ve İşlemler
Alt Öğrenme AlanıM.2.1.1.Doğal Sayılar
BÖLÜM II
KazanımlarM.2.1.1.8.100’den küçük doğal sayıların hangi onluğa daha yakın olduğunu belirler.
Öğrenme-Öğretme Yöntem ve teknikleriAnlatım, soru-cevap, akıl yürütme, problem çözme,  oyun, keşfetme,  gösterip yaptırma, bireysel çalışma, tahmin ve kontrol etme
Ünite Kavramları ve Sembolleri
Kullanılan Eğitim Teknolojileri Araç-GereçlerDers kitabı, bilgisayar, projeksiyon, cetvel
ÖĞRENME-ÖĞRETME SÜRECİ
Etkinlik Örneği
Cetveller çıkartılır. 10 ile 20 arasındaki ve 20 ile 30 arasındaki sayıları söylemeleri istenir.

13 sayısı, 10 ile 20 den hangisine yakındır?  26 sayısı, 20 ile 30 sayısından hangisine yakındır.

Benzer sorular çoğaltılabilir.

Ders kitabımızdan sayfa 53’te yer alan tavşan etkinliği incelenir ve yorumlanır.

Onluk ve onluğa yuvarlamanın ne demek olduğu açıklanır.

Yine 53.sayfada yer alan “En yakın onluğu bulalım” etkinliği yapılır.

Sayfa 54 ve 55’te yer alan örnekler incelenir.

56. ve 57. sayfalarda yer alan “Sıra sizde” etkinlikleri öğrencilere yaptırılır.

Kontroller yapılarak hatalı olanların düzeltilmesi sağlanır.

Bireysel Öğrenme Etkinlikleri

(Ödev, deney, problem çözme vb.)

Cetvellerinizi inceleyiniz. Cetvelleriniz üzerinde hangi onluklar vardır?
Grupla Öğrenme Etkinlikleri

(Proje, gezi, gözlem vb.)

Öğrencilere yuvarlama etkinlikleri yaptırılır.
ÖzetBir sayı en yakın onluğa yuvarlanırken birler basamağındaki rakama bakılır. Birler basamağı 1, 2, 3, 4 olanlar bir önceki onluğu yakındır. Birler basamağı 5, 6, 7, 8, 9, olanlar ise bir sonraki onluğa yakındır.
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:

Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik

Ölçme-Değerlendirme

Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik

Ölçme-Değerlendirme

Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzey de öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri

74 sayısı hangi onluğa yuvarlanır?

 

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi/Açıklamalar
BÖLÜM IV
Planın Uygulanmasına

İlişkin Açıklamalar

MATEMATİK DERSİ DERS PLANI – 5. HAFTA

BÖLÜM 1
Dersin AdıMATEMATİK
Süre40 dakika
Sınıf2
Öğrenme AlanıM.2.1. Sayılar ve İşlemler
Alt Öğrenme AlanıM.2.1.1.Doğal Sayılar
BÖLÜM II
KazanımlarM.2.1.1.8.100’den küçük doğal sayıların hangi onluğa daha yakın olduğunu belirler.
Öğrenme-Öğretme Yöntem ve teknikleriAnlatım, soru-cevap, akıl yürütme, problem çözme,  oyun, keşfetme,  gösterip yaptırma, bireysel çalışma, tahmin ve kontrol etme
Ünite Kavramları ve Sembolleri
Kullanılan Eğitim Teknolojileri Araç-GereçlerDers kitabı, bilgisayar, projeksiyon, cetvel
ÖĞRENME-ÖĞRETME SÜRECİ
Etkinlik Örneği
Geçen dersimizde hangi konuyu işlediğimizi hatırlayan var mı?

56. ve 57. sayfalarda yer alan “Sıra sizde” etkinlikleri öğrencilere yaptırılır.

Kontroller yapılarak hatalı olanların düzeltilmesi sağlanır.

Öğrencilerden 100’den küçük bir sayı söylemeleri istenir.

Diğer öğrencilerinde bu sayının hangi onluğa yakın olduğunu söylemeleri sağlanır.

Bireysel Öğrenme Etkinlikleri

(Ödev, deney, problem çözme vb.)

37 ile 43 sayıları hangi onluğa yakındır?
Grupla Öğrenme Etkinlikleri

(Proje, gezi, gözlem vb.)

Öğrencilere en yakın onluğu belirtme etkinlikleri yaptırılır.
ÖzetBir sayı en yakın onluğa yuvarlanırken birler basamağındaki rakama bakılır. Birler basamağı 1, 2, 3, 4 olanlar bir önceki onluğu yakındır. Birler basamağı 5, 6, 7, 8, 9, olanlar ise bir sonraki onluğa yakındır.
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:

Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik

Ölçme-Değerlendirme

Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik

Ölçme-Değerlendirme

Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzey de öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri

1- 50’yakın olan sayıları yazınız.
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi/Açıklamalar
BÖLÜM IV
Planın Uygulanmasına

İlişkin Açıklamalar

WORD OLARAK İNDİRME LİNKİ

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
2019- 2020
Birinci Ara Tatil

15 Kasım 2019

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
1
ONLİNE SINAV
20
ADET SORU
754
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
GÜNCEL MAKALELER
  • Çocukların Eğitimi

      ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ çocukların eğitimi çok kolay gibi görünebilir. Fakat çocuk eğitimi çok zordur. Anne babaların ve öğretmenlerin yaptığı en b... Devamını Oku

  • Eğitimde Başarı Nasıl Gelir?

    EĞİTİMDE BAŞARI NASIL GELİR Eğitim öğretimde başarıyı artırmak için yapılması gereken bir çok yöntem ve teknik vardır. Ama en önemlisi üçlü sac ayağı... Devamını Oku

  • Kansere Etken Çevresel Koşullar

    KANSERE ETKEN ÇEVRESEL KOŞULLAR Kanser günümüzün çaresi olmayan ve çok hızlı bir şekilde yayılan bir hastalık. Kanserin bir çok çeşidi vardır. Kanser... Devamını Oku

  • Sahte Kahraman hikaye ve yorum

    Eşeğin biri, aslan postuna bürünmüş. Kendisini aslan zanneden eşek, kükremeyi de ihmal etmiyormuş. Karşısında kimsenin duramayacağını sanıyormuş. Hey... Devamını Oku

  • Kitap Okumanın Faydaları

    KİTAP OKUMANIN FAYDALARI Kitap dünyanın en büyük hazinesidir. Kitaplar biz insanların hayatının vazgeçilmezidir.  Kitaplar hayatta bize yol gösteren ... Devamını Oku

KATEGORİLER