Yeni Eklenenler

3.Sınıf Fen Bilimleri Doğal ve Yapay Çevre

3.Sınıf Fen Bilimleri Doğal ve Yapay Çevre

SORU- CEVAP

Soru:Doğal çevre nedir?

Cevap: İnsanların eli ile bozulmamış bitki örtüsü, akarsuyu, hayvanları ile özelliğini koruyan yerlerdir. Doğal çevreye örnek olarak dağları, akarsuları,gölleri sayabiliriz.

Soru: Yapay çevre nedir?

Cevap: Doğal çevrenin insanlar tarafında ihtiyaçları veya zevkleri için değiştirdikleri çevreye  yapay çevre denir.

Soru: İnsanlar doğal çevreyi neden yapay çevre yapar?

Cevap: İnsanlar bazı ihtiyaçlarından dolayı veya kendilerinin lüks yaşam sürmesi için doğal çevreyi yapay çevre yaparlar. İnsanların ihtiyaçlarından kaynaklanan nedenler ise : Tarım ürünleri yetiştirmek için tarla yaparlar. Ulaşımın daha rahat olması için yollar ve tüneller yaparlar. barınma ve eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için evler ve okullar yaparlar. sağlıklı yaşamak ve hastalıklarına çare bulmak için hastaneler yaparlar. Çocukların daha güzel oynaması ve güzel vakit geçirmeleri için oyun parkları yaparlar.

Soru: Çevremizi korumak için neler yapmalıyız?

Cevap: Çevreyi korumak için ilk şart çöplerimizi uygun yerlere atmalıyız. Enerji üretimi için temiz enerji kaynaklarına ağırlık vermeliyiz. Güneş enerjisi rüzgar enerjisi ve yenilebilir enerji kaynaklarına yönelmeliyiz.

Fabrika bacalarına filtre takılmalı, fabrika atık suları, kanalizasyon ve çöpler nehirlere ve çevreye değil atık depolama alanına toplanmalı. Isınmak için kalitesiz kömür yerine doğal gaz veya zehir oranı az olan kömür kullanılmalıdır.

HAŞİM GÜNER

WORD OLARAK İNDİRME LİNKİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir