3.Sınıf Fen Bilimleri Duyu Organları Ve Görevleri

3.Sınıf Fen Bilimleri Duyu Organları Ve Görevleri

Duyu Organları Ve Görevleri

Duyu organları: Çevremizdeki olayları, değişimleri, gelişimleri algılamamıza ve tanımlamamıza yarayan organlara duyu organları denir.

** Beş duyu organımız vardır. Göz, kulak, burun, dil ve deridir.

Göz: Görmemizi sağlayan bir çift organımızdır. Göz çevremizdeki varlıkların şekillerini, renklerini, hareketlerini ve uzaklıklarını algılamamıza yarayan bir organımızdır.

** Gözün korunmasını kirpiklerimiz ve kaşlarımız sağlar.

3.Sınıf Fen Bilimleri Duyu Organları Ve Görevleri

Kulak: Canlı veya cansız varlıkların çıkardığı sesleri işitmemize yarayan bir çift organımızdır. Kulaklarımızın yapısında bulunan kulak kepçesi duyduğu ses dalgalarını toplayarak iç yollara aktarır. Duyma olayımız da böylece başlamış olur.

3.Sınıf Fen Bilimleri Duyu Organları Ve Görevleri

Burun: çevremizdeki kokuları algılamamızı sağlayan, nefes alıp vermemizi sağlayan organımızdır.

** Burun ayrıca tat almamıza da yardımcı olur.

3.Sınıf Fen Bilimleri Duyu Organları Ve Görevleri

Dil: Tat almamıza yarayan organımızdır. Yediğimiz yiyeceklerin tatlı, ekşi, acı veya tuzlu olup olmadığını dilimiz sayesinde anlarız.

3.Sınıf Fen Bilimleri Duyu Organları Ve Görevleri

 

Deri: Vücudumuzu çepeçevre saran, varlıkların soğuk, sıcak, sert yumuşak, pürüzlü gibi özelliklerini ayırt etmemizi sağlar. Ayrıca dışardan gelen acıları hissetmemizi sağlar.

3.Sınıf Fen Bilimleri Duyu Organları Ve Görevleri

Duyu Organlarımız Arasındaki İlişki: Sağlıklı insanları duyu organları birbirleri ile bağlantılı çalışmaktadır. Etrafımızdaki olayları algılamamızın hızlı bir şekilde olması için gözlerimiz ile kulaklarımızın aynı anda çalışması faydalı olur. Böylece olayları daha hızlı algılarız.

Dilimiz yediğimiz bir besiniz tadını almayı sağlarken bu olayın daha hızlı olmasını sağlayan burnumuzun koku alma duyusudur.

*** Duyu organlarımız beynimizle bağlantısı vardır. örnek kulak duyduğu sesleri beyne iletir ve beynimiz sesleri ayırt ederek, bize çözümlemesini yapar. Böylece duyma görevi yerine gelmiş olur. Aynı şey göz içinde verebiliriz. Gözümüz gördüğü varlık ve nesneleri beyne yollar, beynimiz bunların ayrıt edilmesini sağlayarak görme olayı gerçekleşir.

Bütün duyu organlarımız beynimiz ile bağlantılı olarak çalışmaktadır.


 

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
2019- 2020
Sene Sonu Karnesi

19 Haziran 2020

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
1
ONLİNE SINAV
20
ADET SORU
1108
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
GÜNCEL MAKALELER
 • Çocukların Eğitimi

  ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ çocukların eğitimi çok kolay gibi görünebilir. Fakat çocuk eğitimi çok zordur. Anne babaların ve öğretmenlerin yaptığı en büyük ha... Devamını Oku

 • Eğitimde Başarı Nasıl Gelir?

  EĞİTİMDE BAŞARI NASIL GELİR Eğitim öğretimde başarıyı artırmak için yapılması gereken bir çok yöntem ve teknik vardır. Ama en önemlisi üçlü sac ayağı... Devamını Oku

 • Kansere Etken Çevresel Koşullar

  KANSERE ETKEN ÇEVRESEL KOŞULLAR Kanser günümüzün çaresi olmayan ve çok hızlı bir şekilde yayılan bir hastalık. Kanserin bir çok çeşidi vardır. Kanser... Devamını Oku

 • Sahte Kahraman hikaye ve yorum

  Sahte Kahraman hikaye ve yorum Eşeğin biri, aslan postuna bürünmüş. Kendisini aslan zanneden eşek, kükremeyi de ihmal etmiyormuş. Karşısında kimsenin... Devamını Oku

 • Kitap Okumanın Faydaları

  KİTAP OKUMANIN FAYDALARI Kitap dünyanın en büyük hazinesidir. Kitaplar biz insanların hayatının vazgeçilmezidir.  Kitaplar hayatta bize yol gösteren ... Devamını Oku

KATEGORİLER