3.Sınıf Matematik Bölme İşlemi Problemleri 8

3.Sınıf Matematik Bölme İşlemi Problemleri 8

1-Emir topladığı 85 cevizin 57 tanesi annesine verdi. Kalan cevizleri her sabah kahvaltıda eşit sayıda tüketerek bir haftada yedi. Buna göre Emir her sabah kaç ceviz tüketmiştir?

2- Bir oduncu 96 kilogram mangal kömürünü 3 kilogramlık torbalara koyup bir torbayı 17 liradan sattı. Oduncu, torbaların hepsini sattığında kaç lira kazanır?

3- Bayramda topladığım 54 şekerin 16 tanesini anneme, kalanının yarısını kardeşime verdim. Kardeşime verdiğim şeker sayısı kaçtır?

4- Topladığım bir miktar cevizi 8 kişiye paylaştırıyorum. Paylaştırma sonucunda her kişiye 6 ceviz düşüyor ve 3 ceviz artıyor. Topladığım ceviz sayısı kaçtır?

5- Bakkal Ömer amca 44 ve 36 kilogramlık iki çuval şekeri beşer kilogramlık poşetlere koydu. Ömer amca bu iş için kaç poşet kullanılmıştır?

6- Benim 54 tane bilyem vardı. Abim bana 6 bilye daha verdi. Ben de tüm bilyelerimi 4 arkadaşımla eşit olarak paylaştım. Her birimiz kaçar bilye aldık?

7- Eşit sayıda pasta bulunan 3 tabakta toplam 39 pasta vardır. Tabaklardan birer tane yersem her tabakta kaç pasta kalır?

8- Dilek biri 64, diğeri 34 sayfa olan iki hikâye kitabını her gün eşit sayıda okuyarak bir haftada bitiriyor. Dilek her gün kaç sayfa hikaye okumuştur?

9- Manava gelen 98 limonun 13 tanesi çürük olduğu için ayrıldı. Kalan limonlar, her bir pakette 5 limon olacak şekilde paketlendi. Buna göre kaç paket yapılmıştır?

10- Bir kırtasiyeci 92 tahta kalemini 4’lük paketlere yerleştirdikten sonra her paketi 10 TL’ye satmıştır. Kırtasiyeci bu satıştan kaç lira gelir elde etmiştir?

11- Bir bölme işleminde bölen 7, bölüm 12 ve kalan 6’dır. Buna göre bölünenin rakamları toplamı kaçtır?

12- Özge öğretmen sınıfını 4 gruba ayırıyor. Elindeki 78 fındığı her gruba eşit şekilde paylaştırıyor. Özge öğretmenin dağıtmadığı kaç fındık kalmıştır?

13- Selin 132 sayfalık hikâye kitabının 48 sayfasını okudu. Geriye kalan sayfaları her gün eşit sayfada okuyarak bir haftada bitirdi. Selin bitirmek için günde kaç sayfa okudu?

14- Selim ve Seda’nın her birinin 27 TL parası vardır. Abilerinin ise hiç parası yoktur. 3 kardeş aralarında anlaşarak paraları eşit şekilde paylaşmaya karar verirler. Buna göre abilerinin kaç lirası olur?

15- Fuat tanesi 7 TL olan hikâye kitaplarından almış ve kırtasiyeciye 98 TL ödemiştir. Fuat kaç tane hikâye kitabı almıştır?

16- 3/A, 3/B, 3/C sınıfı öğrencileri pikniğe gideceklerdir. Sınıflarında yirmi dörder öğrenci vardır. Öğrenciler 4 minibüse eşit şekilde yerleştiklerine göre her bir minibüste kaç öğrenci vardır?


 

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
2019- 2020
Sene Sonu Karnesi

19 Haziran 2020

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
1
ONLİNE SINAV
20
ADET SORU
1108
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
GÜNCEL MAKALELER
 • Çocukların Eğitimi

  ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ çocukların eğitimi çok kolay gibi görünebilir. Fakat çocuk eğitimi çok zordur. Anne babaların ve öğretmenlerin yaptığı en büyük ha... Devamını Oku

 • Eğitimde Başarı Nasıl Gelir?

  EĞİTİMDE BAŞARI NASIL GELİR Eğitim öğretimde başarıyı artırmak için yapılması gereken bir çok yöntem ve teknik vardır. Ama en önemlisi üçlü sac ayağı... Devamını Oku

 • Kansere Etken Çevresel Koşullar

  KANSERE ETKEN ÇEVRESEL KOŞULLAR Kanser günümüzün çaresi olmayan ve çok hızlı bir şekilde yayılan bir hastalık. Kanserin bir çok çeşidi vardır. Kanser... Devamını Oku

 • Sahte Kahraman hikaye ve yorum

  Sahte Kahraman hikaye ve yorum Eşeğin biri, aslan postuna bürünmüş. Kendisini aslan zanneden eşek, kükremeyi de ihmal etmiyormuş. Karşısında kimsenin... Devamını Oku

 • Kitap Okumanın Faydaları

  KİTAP OKUMANIN FAYDALARI Kitap dünyanın en büyük hazinesidir. Kitaplar biz insanların hayatının vazgeçilmezidir.  Kitaplar hayatta bize yol gösteren ... Devamını Oku

KATEGORİLER