Yeni Eklenenler

3.Sınıf Matematik Bölme İşlemi Problemleri

3.Sınıf Matematik Bölme İşlemi Problemleri

AHMET DEDE VE BALONLARI

Ahmet dede torunlarını bakmak için balon satarak geçimini sağlıyordu. Her gün değişik sokaklara ve okul önlerine gidip balonlarını satıyordu. Hem çocukları sevindiriyor, hem de kendi torunları için para kazanıyordu. Ahmet dede o gün sabahtan erkenden uyandı. İçinde garip bir sevinç vardı.

kahvaltısını yaptı. balonlarını aldı. O gün satması gereken çok balon vardı. Bir önceki gün fazla balon satamamıştı. O yüzden elinde satması gereken kırmızı,pembe,sarı, yeşil, ve mavi olmak üzere hepsi aynı sayıda 485 balon vardı.

Ahmet dede yola çıktı. İlk müşterisi komşuları Sevil Hanımdı. Sevil hanım kızları Tuğçe ve Damla için 16 balon aldı. Balonları kızlarına aynı sayıda verdi. Ahmet dede sonra okulun önüne geldi. Ali öğretmen sınavda üstün başarılı olan 8 öğrencisine 72 balon aldı. Ali öğretmen balonları öğrencilerine eşit sayıda paylaştırdı. Ahmet dede okulun önünden ayrıldıktan sonra yolda gördüğü ağlayan bir çocuğa 1 balon hediye etti. Ahmet dede düğün salonunun önüne geldiğinde düğün salonu sahibi Şahin bey kalan balonların hepsini aldı. bu balonları 4 değişik yerde kullanacaktı. Sandalyeleri süslemekte, düğün salonun girişinde, oyun pistinin çevresinde ve düğüne gelen çocuklara dağıtmak için kullanacaktı. Aldığı balonları 4 bölüme eşit olarak paylaştırdı.  Ahmet dede balonları şişirdi. Salon sahibi Şahin bey balonları gerekli yerlere astı.

İşleri bitince Ahmet dede salondan mutlu bir şekilde ayrılarak evinin yolunu tuttu. bugün çok sevinçliydi. Çünkü bütün balonlarını satmıştı.

AŞAĞIDAKİ SORULARI PARÇAYA GÖRE CEVAPLAYALIM

SORULAR

1- Balonların renk sayısı aynı olduğuna göre, pembe balonların sayısı kaçtır?

2- Ahmet dedede her renkten kaçar balon vardır?

3- Ahmet dedede ki balonların sayısı 40 tane az olsaydı. Mavi balonların sayısı kaç tane olurdu?

4-Sevil hanım Tuğçe’ye kaç balon vermiştir?

5- Ali öğretmen sınavda başarı gösteren öğrencilerine kaçar balon aldı?

6-Balonlar 25 tane fazla olsaydı,yeşil balonlar kaç tane olurdu*

7- Ali öğretmenin sınıfında 5 öğrenci üstün başarı gösterseydi. Ali öğretmen öğrencilere aynı sayıda balon verseydi. Elinde kaç tane balon kalırdı?

8- Ali öğretmen aldığı balonları 7 öğrenciye paylaştırsaydı. Elinde kaç tane balon kalırdı?

9-Ahmet dedenin düğün salonuna verdiği balonların kaç tanesi çocuklara dağıtılmak için ayrıldı?

10- Sevil hanım 16 yerine 24 tane balon alsaydı. Tuğçe ve damlaya kaçar tane balon düşerdi?

HAŞİM GÜNER

WORD OLARAK İNDİRME LİNKİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir