4.Sınıf Matematik 4.Hafta Ders Planı

4.Sınıf Matematik 4.Hafta Ders Planı

MATEMATİK DERS PLANI 4.HAFTA

BÖLÜM I:

Süre:  5 Ders Saati
DERSMATEMATİK
SINIF4
KONU ALANISAYILAR VE İŞLEMLER
ÜNİTE BAŞLIĞI1.ÜNİTE
KAVRAMLAR

BÖLÜM II:

KAZANIMLARM.4.1.1.6. Belli bir kurala göre artan veya azalan sayı örüntüleri oluşturur ve kuralını açıklar.

M.4.1.2.1. En çok dört basamaklı doğal sayılarla toplama işlemini yapar.

ÖĞRENME-ÖĞRETME YÖNTEM VE TEKNİKLERİAnlatım, Soru Cevap, Bireysel ve Grup Çalışması, Oyun
KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLERDers kitabı, akıllı tahta, birim küpler, üç değişik renkte karton, cetvel, makas, resimli kartlar, binlik, yüzlük, onluk ve birlik taban bloklar, hesap makinesi
DERS ALANISınıf
ÖĞRENME-ÖĞRETME SÜRECİ
KONU
ÖĞRETME-ÖĞRENME ETKİNLİKLERİ

*30. sayfadaki etkinlik  yaptırılaraköğrencilerin örüntüyle ilgili ön bilgileri hatırlamaları sağlanır.

* Birim küpler kullanılarak 1, 3, 5 ve 7 küpten oluşan bir örüntü oluşturulur. Bunları incelemeleri ve bunlar arasında nasıl bir ilişki olduğunu düşünmeleri istenir.

30. sayfadaki örnekte öğrencilerden örüntüdeki ilişkiyi açıklamaları istenir. 30. sayfadaki diğer örneklerdeki çalışmalar yaptırılır.

*Birim küpler kullanılarak çeşitli örüntüler oluşturulur. Bu örüntülerdeki ilişkileri belirlemeleri ve sonraki adımları oluşturmaları istenir.

*Birim küpler kullanılarak birkaç ögesi eksik örüntüler oluşturulur. Bu örüntülerdeki kuralları belirleyip bu kurallara göre eksik ögeleri tamamlamaları sağlanır.

* Belli kurala uygun ritmik sayma yaptırılır. Artan veya azalan bir örüntüde her bir terimi, adım sayısı ile ilişkilendirir.

*Sayı örüntülerinde önce kuralı bulmaları sağlanır. Ardından örüntü devam ettirilir. Aralarındaki fark sabit olan sayı örüntüleri ile sınırlı kalınır.

*Ders kitabı sayfa 33 yaptırılır.

*Toplama işlemi ile ilgili önceki senelerden öğrendikleri hatırlatılarak hangi durumlarda yapıldığına örnekler verdirilir. Toplama işlemine ait terimler söyletilir. Toplama işleminin nasıl yapıldığını açıklamaları istenir. 34. sayfadaki etkinlik yaptırılır.

• Etkinlikte verilen problemde geçen sayılar taban bloklar ile modelletilir.

• Bu bloklar bir araya getirtilir, toplamın kaç olduğu sorulur.

• Bu etkinliği toplama işlemiyle ifade etmeleri ve bu işlemi nasıl yaptıklarını açıklamaları istenir.

“Bir aile, kira için ayda 380 TL, eğitim için 237 TL ve gıda için 674 TL harcıyor. Bu ailenin aylık kira, eğitim ve gıda masrafı ne kadardır?” sorusu sorulur. Önce onluk taban bloklarla modelleyerek sonra toplama işlemiyle bu sorunun cevabını bulmaları sağlanır.

* 36  ve 37. sayfalardaki toplama işlemleri yaptırılır. İşlem yapılırken eldeye dikkat çekilir. Eldenin ne olduğu ve nereye eklendiği sorulur. Bu işlemleri yaptıktan sonra nasıl bir sonuca ulaştıkları sorulur.

* Üç doğal sayı ile yapılan toplama işleminde sayıların toplanma sırasının sonucu değiştirmediğini görmeleri sağlanır. Toplamada verilmeyeni bulmaya yönelik çalışmalar yaptırılır.

*Ders kitabı sayfa 38 ve 39 yaptırılır.

BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme:
*Neler Öğrendik?
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi/Açıklamalar
BÖLÜM IV
Planın Uygulanmasına  İlişkin Açıklamalar

WORD OLARAK İNDİRME LİNKİ

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
2019- 2020
Sene Sonu Karnesi

19 Haziran 2020

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
1
ONLİNE SINAV
20
ADET SORU
932
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
GÜNCEL MAKALELER
 • Çocukların Eğitimi

    ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ çocukların eğitimi çok kolay gibi görünebilir. Fakat çocuk eğitimi çok zordur. Anne babaların ve öğretmenlerin yaptığı en b... Devamını Oku

 • Eğitimde Başarı Nasıl Gelir?

  EĞİTİMDE BAŞARI NASIL GELİR Eğitim öğretimde başarıyı artırmak için yapılması gereken bir çok yöntem ve teknik vardır. Ama en önemlisi üçlü sac ayağı... Devamını Oku

 • Kansere Etken Çevresel Koşullar

  KANSERE ETKEN ÇEVRESEL KOŞULLAR Kanser günümüzün çaresi olmayan ve çok hızlı bir şekilde yayılan bir hastalık. Kanserin bir çok çeşidi vardır. Kanser... Devamını Oku

 • Sahte Kahraman hikaye ve yorum

  Eşeğin biri, aslan postuna bürünmüş. Kendisini aslan zanneden eşek, kükremeyi de ihmal etmiyormuş. Karşısında kimsenin duramayacağını sanıyormuş. Hey... Devamını Oku

 • Kitap Okumanın Faydaları

  KİTAP OKUMANIN FAYDALARI Kitap dünyanın en büyük hazinesidir. Kitaplar biz insanların hayatının vazgeçilmezidir.  Kitaplar hayatta bize yol gösteren ... Devamını Oku

  KATEGORİLER