4.Sınıf Sosyal Bilgiler Bilim Teknoloji ve Toplum

4.Sınıf Sosyal Bilgiler Bilim Teknoloji ve Toplum

Bilim Teknoloji ve Toplum

Teknoloji

İnsanların tarih boyunca hayatlarını kolaylaştırmak için yaptığı buluşlar, bulduğu aletler teknoloji tarihini başlatmıştır.

Teknoloji: İşlerimizin daha kolay ve hızlı yapabilmek için kullandığımız araç, gereç, alet, bilgi ve yöntemlere denmektedir.

*** Bilinen ilk teknolojik aletler, ilk insanların taş ve ağaçlar kullanarak yaptıkları kesici ve delici aletler kabul edilir.

Teknolojik Ürün: Teknoloji kullanarak üretilen alet, araç gereç, makine gibi ürünlere teknolojik ürünler denir.

***Teknolojik araçları kullanım alanlarına göre sınıflandırabiliriz. İnşaat, ulaşım, iletişim, eğitim, sağlık, ev aletleri, tarım, eğlence, sanayi

Teknoloji Her Yerde

Beslenme: Beslenme insanların temel ihtiyaçlarındandır. İnsanlar bu ihtiyaçlarını karşılamak için ilk önceleri avlanmışlardır. Avlanmak için av araç gereçleri yapmışlardır. Bunlar ilk başlarda taştan ve sivriltilmiş ağaçtan oluşmuştur. Daha sonra ateşli silahlar üretip, bunlar ile avlanmışlardır.

Yerleşik topluma ve tarıma geçince hayvan gücünden yararlanarak geliştirdikleri aletler ile toprağı işlemeye başlamışlar zamanla günümüzdeki tarım teknolojisine ulaşmışlardır.

Barınma: Barınma insanların temel ihtiyaçlarındandır. İlk insanlar bu ihtiyaçlarını karşılamak için ağaç kabukları ve mağaraları kullanmış. Daha sonra doğadaki malzemeleri ile evler inşa etmişler. Günümüzde ise teknolojik gelişim sayesinde çok katlı binalar yapmışlarıdır.

İletişim: İlk insanlar haberleşmek için ateş, duman, ve haber güvercinleri gibi yöntemler kullanmışlardır. Zamanla bu alanda gelişen teknoloji sayesinde çok uzaklardaki haberleri kısa sürede öğreniyoruz. Yakınlarımızla uzakta da olsalar dahi yanımızda gibi görüntülü görüşebiliyoruz.

Ulaşım: İlk insanlar ulaşım için ya yayan ya da hayvan sırtında yolculuk yaparken, tekerleğin bulunması ile kendilerine teknolojik aletler üretmeye başlamışlar. Önce hayvan gücü ile hareket eden hayvanlar sonraları ise motor gücü ile giden araçlar kullanmaya başlamışlardır.

Ev aletleri: Evlerimizde kullandığımız alet ve eşyalar zaman ile gelişerek günümüzdeki halini almıştır. Örnek olarak verecek olursak eskiden ütü yapmak için ütülerin içine kömür kullanarak ısıtılırdı. Şimdi ise buharlı ütüler kullanılmaktadır.

Sağlık alanında: Sağlık alanında eskiden insanlar filmi çekilemez tahliller yapılamazdı. Teknolojinin gelişmesi ile birçok hastalığın çaresi bulundu. Hastalıkların teşhisi kolaylaştı.

Eğitim: Eskiden kitaplar elde yazıldığı için kitaba ulaşmak zordu. Daha sonra matbaa bulundu, kitaplar toplu halde basıldığından bilgi hızlı yayılmaya başladı. Daha sonra internet ortamında bilgi ve teknik gelişmeler daha çabuk ulaşılabilir oldu.

***Teknoloji bilim ışığında gelişir. Bilimsel gelişmeleri yakından takip eden ve bilime geniş bütçeler ayırabilen ülkeler, bugün dünyanın en güçlü ve kalkınmış ülkelerdir.

WORD OLARAK İNDİRME LİNKİ

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
2019- 2020
Sene Sonu Karnesi

19 Haziran 2020

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
1
ONLİNE SINAV
20
ADET SORU
1128
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
GÜNCEL MAKALELER
 • Çocukların Eğitimi

  ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ çocukların eğitimi çok kolay gibi görünebilir. Fakat çocuk eğitimi çok zordur. Anne babaların ve öğretmenlerin yaptığı en büyük ha... Devamını Oku

 • Eğitimde Başarı Nasıl Gelir?

  EĞİTİMDE BAŞARI NASIL GELİR Eğitim öğretimde başarıyı artırmak için yapılması gereken bir çok yöntem ve teknik vardır. Ama en önemlisi üçlü sac ayağı... Devamını Oku

 • Kansere Etken Çevresel Koşullar

  KANSERE ETKEN ÇEVRESEL KOŞULLAR Kanser günümüzün çaresi olmayan ve çok hızlı bir şekilde yayılan bir hastalık. Kanserin bir çok çeşidi vardır. Kanser... Devamını Oku

 • Sahte Kahraman hikaye ve yorum

  Sahte Kahraman hikaye ve yorum Eşeğin biri, aslan postuna bürünmüş. Kendisini aslan zanneden eşek, kükremeyi de ihmal etmiyormuş. Karşısında kimsenin... Devamını Oku

 • Kitap Okumanın Faydaları

  KİTAP OKUMANIN FAYDALARI Kitap dünyanın en büyük hazinesidir. Kitaplar biz insanların hayatının vazgeçilmezidir.  Kitaplar hayatta bize yol gösteren ... Devamını Oku

KATEGORİLER