Yeni Eklenenler

Çocukların Eğitimi

ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ

çocukların eğitimi çok kolay gibi görünebilir. Fakat çocuk eğitimi çok zordur. Anne babaların ve öğretmenlerin yaptığı en büyük hata çocuklara eşit derecede yaklaşmamasıdır. Onların düşüncelerine değer vermemesi ve onları dinlememesidir.

Çocuklar geleceğimizi teslim edeceğimiz en değerli varlıklardır. Hepimiz çocuklarımızı yetiştirirken mükemmel olmasını isteriz. Ama  mükemmellik kime göre onu hiç düşünmeyiz. Her çocuk bir bireydir. Farklı davranış özellikleri gösterir. Bizler toplum olarak çocukları birey olarak değil hepsini bir bütün olarak değerlendirme gibi bir hataya düşeriz. Bu bir sepetteki değişik meyvelerin aynı özellik ve tadı vermesini beklemek gibidir. Peki sepette ki  elmanın, portakalın, eriğin veya diğer meyvelerin tadı aynı mıdır? Tabi ki değildir. O zaman çocuklarda aynı değildir. Bunu unutmayalım.

Kardeş olan çocuklarda anne babalar farkında olmadan çocuklara eşit davranmaya biliyorlar. Aynı suçtan birine kızarken ötekine sonra ki bir günde aynı suçtan kızmıyorlar. Çocuklar bunu hemen fark ederler. Biz büyüklerin aklına gelmese de onlar bu konularda çok dikkatlidir. Aynı hatayı farkında olmadan öğretmenlerde yapıyor.  Dersine çok çalışan öğrenciye karşı tavrı ile çalışamayan öğrenciye karşı tavrı arasında farklılık oluyor. Öğretmen farkında olmasa da yaptığı bu hata sonucunda çocuğun sınıftaki davranışları olumsuz yönde olmaya başlıyor. Bu konuya anne babalar ve öğretmenler dikkat etmeli.

Evde veya sınıfta değişik bir şey yapılacağı zaman çocukların fikri alınmalı daha sonra yapılacak şey hakkında kendi fikrimizi söyleyip çocukların fikri ile uyuşmuyorsa çocuğu gerekçeleri ile ikna etmeliyiz. Bir de çocuklarımız bir şey anlatırken onlarla göz teması kurmalıyız. Elimiz de bir iş varsa onunla ilgilenmeyi bırakmalıyız. Onun anlattıklarının bizim için önemli olduğunu ona hissettirmeliyiz.

Çocuklar en küçük yaşlardan itibaren çevrelerinde ki olayları yorumlamaya başlarlar. Bizim bütün davranışlarımızın, ve onlara karşı tutunduğumuz tavrın onların hayatlarına şekil verdiği gerçeğini unutmayalım. Çocuklar bizim en değerli  varlıklarımızdır. Onlar bizim geleceğimizdir. Bunu hiçbir zaman unutmayalım.

HAŞİM GÜNER

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir