Yeni Eklenenler

Eğitimde Başarı Nasıl Gelir?

EĞİTİMDE BAŞARI NASIL GELİR

Eğitim öğretimde başarıyı artırmak için yapılması gereken bir çok yöntem ve teknik vardır. Ama en önemlisi üçlü sac ayağı dediğimiz uyumu yakalamaktır.

Üçlü sac ayağı nedir? Diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Evet üçlü sac ayağı ; birinci ayak öğrenci, ikinci ayak okul ve üçüncü ayakta velidir. Bu ayaklardan biri eksik kalırsa başarı maalesef düşük olur.  Bu ayakları önemini tek tek ele alalım. Öğrenci, eğitim  öğretimde en önemli unsurdur. Öğrenci olmasa eğitim öğretim olmaz. Eğitim öğretimde başarının artması için öğrencinin ilgi alanını okula çekmek gerekir. Eğer öğrencinin ilgi alanına okul ve okumak yoksa  eğitim öğretim zorlaşır. Veli çok istekli öğretmen çok istekli olabilir ama çocuk istekli olmaz ise başarı istenen düzeyde hiçbir zaman olmayacaktır.

Bazen öğrenci öğrenmeye çok istekli olabilir ama veli isteksiz ve ilgisiz ise aynı zamanda çocuğu eğitim öğretim konusunda desteklemiyorsa başarı düşer. Bu durumlarda veli çocuğun okuma ile ilgili isteklerine mümkün olduğunca cevap verir. Veli çocuğun öğretmenleri ile sürekli iletişim halinde olursa çocuğun başarısı çok üst seviyelere çıkacaktır.

Çocuğun eğitim öğretiminde bir başka önemli unsurda okul ve öğretmendir. Burada ikisi bir bütündür. Öğretmen istekli ve farklı yöntem teknikler uygulayabilir alışılmışın dışına çıkabilir. Okul öğretmeni destekler ise başarı artar. Ama okul idareleri taşın altına elini sokmaz ise çocuğun başarısında aksaklıklar olabilir. Fakat eğitim öğretim de öğretmene büyük görevler düşmektedir. Çünkü her çocuk bir bireydir ve öğrenme metot ve teknikleri farklıdır.  Öğretmen yerine göre öğrencinin durumuna göre bireysel metotlar uygulamalıdır.

Demek ki eğitim öğretim ; öğretmenin, velinin veya öğrencinin tek tek istemesiyle değil hepsi bir bütün halinde istekli olması gerekir. Hepsi istekli olduğunda öğrencinin eğitim öğretimde ki başarısı üst seviyelere çıkacaktır.

HAŞİM GÜNER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir