Yeni Eklenenler

Kitap Okumanın Faydaları

KİTAP OKUMANIN FAYDALARI

Kitap dünyanın en büyük hazinesidir. Kitaplar biz insanların hayatının vazgeçilmezidir.  Kitaplar hayatta bize yol gösteren en güvenilir dosttur. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin kitapların yeri insanlar için farklıdır.

Bir Çin atasözü der ki ‘’kitapsız büyüyen çocuk susuz büyüyen ağaca benzer.’’ Tarihten beri kitap insanların sağlıklı düşünmelerini  sağlar. İnsanların olayları yorumlamasına yardımcı olur. Tarihimize baktığımızda Atatürk’ün büyük bir lider olmasında kuşkusuz okuduğu binlerce kitabında etkisi vardır. Aynı zamanda geriye doğru gidersek padişahların da çok kitap okuduğunu görürüz. Günümüze bakacak olursak ülkelerin gelişmişlik ve kalkınma düzeyleri kişi başına düşen kitap okuma ile orantılıdır.

Kitap okuma alışkanlığı küçük yaşta kazanılırsa daha verimli olur. Ama büyük yaşlarda da kitap okuma alışkanlığı kazanan çok insan vardır. Gerçekten kitap okuma zevkine varan bir insanın kitap okumayı bırakması mümkün değildir.  Yazımıza son verirken Anatole FRANCE’nin bir sözüne yer vermek istiyorum. ‘’Ulusları ilerleten, yükselten zengin kitaplardır.

HAŞİM GÜNER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir