Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) İlk açılması

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) İlk açılması

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 23 Nisan 1920’de açılmıştır. Meclisin ilk açılmasından önce ülkenin durumunu bilmeden önemini kavrayamayız.

Sevr Antlaşmasına Göre Osmanlı Devleti

Balkan savaşları, Peşinden Birinci Dünya savaşında yenik sayılan Osmanlı Devleti Sevr Barış Antlaşmasını imzaladı. Sevr Barış Antlaşması sonucunda emperyalist devletler Direk kendileri veya kullandıkları taşeronlarla Anadolu’yu kendi aralarında pay ettiler. Akdeniz Bölgesi ve Güney Doğu Anadolu Bölgesini İtalyanlar ve Fransızlar Doğu Anadolu’da taşeron Ermeniler, Ege Bölgesi ve Batı Trakya’yı Yunanlılar İstanbul ve çevresini İngilizler işgal işlemine başlamıştı.

Damat Ferit Paşa

Osmanlı Devletinin İmzaladığı son antlaşması Sevr Antlaşması sonucunda, ordusu dağıtılmış, silahları toplatılmıştı. Ordu olarak sarayı koruyacak bir güç bırakmışlardı. Sevr  Barış Antlaşmasını imzalayan kim derseniz. Damat Ferit Paşa’dır. Damat Ferit Paşa kim derseniz? Kısaca tanıtalım. İkinci Abdülhamit ve 6. Mehmet Vahdettin’in kız kardeşi ile evlenmiştir. Damat adı da buradan gelmektedir. Osmanlı da sadrazamlığa kadar yükselmesinin başlıca sebebi Hanedan damadı olmasıdır.

Hasan Tahsin

Sevr Barış Antlaşması imzalandıktan sonra işgalciler Anadolu’yu işgale başlamışlardı. Bunlara karşı koyan Milli Mücadeleciler vardı. Ama bu mücadeleler ülkenin işgalini durdurmaya yetmiyordu.

Bandırma Vapuru

Mustafa Kemal Atatürk milli mücadelenin kazanılması için Anadolu’nun bir bütün olması ve tek merkezden idare edilmesi gerektiğini düşünüyordu. Bunun için Anadolu’ya gitmesi gerekiyordu. Atatürk Bandırma Vapuru ile zorlu bir yolculuk sonucu Samsun’a geldi. Anadolu halklarını bir araya toplamak için ilk adımı attı.

Amasya Tamimi

Atatürk Samsun’a çıktıktan sonra Amasya’ya geçti. Burada arkadaşları ile toplanıp Amasya Tamimi’ni yayınladılar. Bu toplantının sonucunu kısaca şöyle açıklayabiliriz. ”Milletin istiklalini, gene milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” Kararı alınmıştır.

Erzurum Kongresi

Sivas Kongresi

Atatürk Amasya Tamimi’ni yayınladıktan sonra Erzurum’da doğu illerinden delegelerle Erzurum Kongresini toplamıştır. Daha sonra Atatürk Sivas’a geçerek burada sivas kongresini toplamıştır. Bu kongreler sonucunda yurdun işgaline karşı Osmanlı Devletinin direnmediği hatta kendi koltuk ve makamlarına karşılık Yurdun işgaline göz yumdukları belirtilmiş. Yurdun işgalcilerden kurtarılması için yeni bir hükümet kurulmasına karar verilmiştir. Bu yeni hükümetin işgal altında ki İstanbul’da değil Anadolu’nun en güvenli yerlerinden biri olan Ankara’da toplanmasına karar verilmiştir. Yeni açılacak bu yeni meclise Yurdun her ilinden gelmesi istenmiştir.

Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi

Atatürk Erzurum ve Sivas Kongrelerinden sonra Ankara’ya gelmiştir. Ankara’da yaptığı hazırlıklar sonucunda diğer illerden gelen delegelerle birlikte 23 Nisan 1923’de Türkiye Büyük Millet Meclisini (TBMM) açmışlardır.

İlk TBBM Binası

Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılması ile yeni bir hükümet kuruldu. Osmanlı hükümetinin aldığı kararları ve antlaşmaları tanımadığını açıkladı. Yeni kurulan hükümet sevr antlaşmasını kesinlikle kabul edilemez olduğunu belirtti. Milli mücadeleyi tek çatı altında topladı. Bütün yetkiler yeni açılan Türkiye Büyük Millet Meclisinde toplandı. Yeni açılan meclis kurtuluş savaşının kazanılmasının yanında. Ülkenin o zor şartlarında ülkenin her alanda ilerlemesi için çalışmalar yaptılar.

Dünya Çocukları

Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’nin resmen kuruluş günü olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış gününü geleceğimizin teminatı çocuklarımıza armağan etmiştir. Bu önemli günü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutluyoruz. Bu bayramın bir özelliğide Dünya’da tek çocuk bayramı olmasıdır. Atatürk’ün çocuklara ne kadar önem verdiğini buradan bile anlayabiliriz.

HAŞİM GÜNER

 

BENZER YAZILAR
YORUMLAR

KPSS
2018- 2019
1.Dönem Karne Dağıtımı

18 Ocak 2019

KPSS
SON SINAVLAR
SORU
ÇÖZEN
1
ONLİNE SINAV
20
ADET SORU
446
DEFA ÇÖZÜLDÜ
KPSS
GÜNCEL MAKALELER
 • Çocukların Eğitimi

    ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ çocukların eğitimi çok kolay gibi görünebilir. Fakat çocuk eğitimi çok zordur. Anne babaların ve öğretmenlerin yaptığı en b... Devamını Oku

 • Eğitimde Başarı Nasıl Gelir?

  EĞİTİMDE BAŞARI NASIL GELİR Eğitim öğretimde başarıyı artırmak için yapılması gereken bir çok yöntem ve teknik vardır. Ama en önemlisi üçlü sac ayağı... Devamını Oku

 • Kansere Etken Çevresel Koşullar

  KANSERE ETKEN ÇEVRESEL KOŞULLAR Kanser günümüzün çaresi olmayan ve çok hızlı bir şekilde yayılan bir hastalık. Kanserin bir çok çeşidi vardır. Kanser... Devamını Oku

 • Sahte Kahraman hikaye ve yorum

  Eşeğin biri, aslan postuna bürünmüş. Kendisini aslan zanneden eşek, kükremeyi de ihmal etmiyormuş. Karşısında kimsenin duramayacağını sanıyormuş. Hey... Devamını Oku

 • Kitap Okumanın Faydaları

  KİTAP OKUMANIN FAYDALARI Kitap dünyanın en büyük hazinesidir. Kitaplar biz insanların hayatının vazgeçilmezidir.  Kitaplar hayatta bize yol gösteren ... Devamını Oku

 • http://Hatchsandwich.com
  1. http://Hatchsandwich.com Fıkra İstifa
  Hello to every body, it's my first go to see of this website; this website includes awesome and really good data in support of visitors.
KATEGORİLER